O internecie, komputerach, systemach - o wszystkim

Ekologiczne maty okienne – co to jest

Proekologiczne trendy w wystroju wnętrz mają obecnie bardzo wielu zwolenników. Pomieszczenia urządzone w takim właśnie klimacie sprawiają wrażenie bardzo przytulnych, co przekłada się na lepsze samopoczucie domowników. Przy tej okazji niezwykle ważne jest to, jakiego rodzaju osłony okienne zostaną wykorzystane w aranżacji. Warto zwrócić uwagę na specjalne maty wykonane z naturalnych materiałów.

Rodzaje mat

ekologiczne maty do okienDo produkcji wspomnianych powyżej mat używa się obecnie m. in. juty, trzciny czy bambusa. Materiały te różnią się między sobą pod wieloma względami, np. gęstością czy regularnością splotu. Od takich właściwości zależy to, w jakim stopniu osłona przepuszcza światło. Dla przykładu juta to miękki materiał, którego cechą charakterystyczną jest ażurowy splot. Spośród wymienionych wcześniej opcji najgęstszym splotem odznaczają się maty drewniane – mogą one nawet całkowicie zaciemnić pomieszczenie, dlatego też zaleca się stosowanie ich tam, gdzie znaczne ograniczenie ilości światła jest jak najbardziej wskazane, np. w sypialni. Generalnie rzecz biorąc, maty okienne dają ciekawe rezultaty, co wpływa na utrzymanie niepowtarzalnej atmosfery w pomieszczeniu.

Tutaj dowiesz się co to są rolety plisy i znajdziesz na nie najlepsza cenę – Roletko.pl

Sposób funkcjonowania

Jeżeli chodzi o sposób montażu mat, to do wyboru w tym zakresie są dwie opcje – przytwierdza się je albo do ściany, albo bezpośrednio do okiennej ramy. W zależności od modelu, mata jest wyposażona w odpowiedni system zwijania. I tak wyróżnia się maty rolowane tak samo, jak w przypadku rolet, rolowane u dołu  bądź składające się w górnej części w zakładki (na podobieństwo popularnych rolet rzymskich). Najłatwiejsze w obsłudze są maty, które funkcjonują tak samo jak tradycyjne rolety. Jednakże nie są pozbawione wad – przeszkadzają przy otwieraniu okna. Pod tym względem lepsze są maty zwijane u dołu. Co się zaś tyczy mat zwijanych w systemie rzymskim, to najkorzystniej prezentują się one w dużych pomieszczeniach. Wynika to z tego, że ten oto system zwijania ma spore wymagania odnośnie miejsca. Tak więc w niewielkich pokojach powstanie mało komfortowe wrażenie przytłoczenia.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge